Typy drukarek
Drukarka jest urządzeniem, które zazwyczaj współpracuje z komputerem i służy do przenoszenia danego tekstu czy obrazu na nośniki druku, takie jak: papier, folia, płótno.
Istnieją trzy podstawowe typy drukarek, które różnią się między sobą sposobem nanoszenia druku na papier:
-drukarki igłowe, inaczej matrycowe czy mozaikowe, działają na podobnej zasadzie co maszyny do pisania, lecz zamiast młoteczków posiadają maleńkie igły, które uderzają w taśmę barwiącą. Każdy ruch igły zostawia mały ślad na papierze, a z tysięcy takich śladów powstają znaki oraz obrazy. Igły pracują w większych grupach (najczęściej spotyka się głowice 9- lub 24- igłowe). Obraz tworzony przy użyciu drukarek 24-igłowych jest ostrzejszy, a drukowanie odbywa się szybciej.
Drukarki igłowe działają głośniej i dużo wolniej niż drukarki atramentowe czy laserowe. Ponadto uzyskiwany dzięki nim druk posiada bardzo niską jakość. Do ich zalet należą: możliwość drukowania na papierze ciągłym oraz drukowania kopii przy użyciu kalki, a także niezwykle prosta obsługa.
Do dziś często używa się ich do drukowania faktur.
-drukarki atramentowe tworzą obraz z pojedynczych punktów specjalnie spreparowanego atramentu. Każda z tych kropelek powstaje na skutek wytryśnięcia atramentu z mikroskopijnej dyszy. Używa się atramentu w czterech kolorach: magenty (ciemny róż), cyjanu, żółci i czerni. W niektórych urządzeniach można stosować również tusz „fotograficzny” lub inne kolory.
Stanowią najpopularniejszy rodzaj drukarek.
Zaletą tych drukarek jest ich niska cena oraz to, że pracują cicho i szybko (z prędkością do kilku stron na minutę). Ponadto są też wyposażone w podajnik papieru i umożliwiają druk w kolorze białym. Niestety zakup tego rodzaju urządzeń wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji, szczególnie w wypadku drukowania większej ilości stron.
-drukarki laserowe działają podobnie jak kserokopiarki: cienki promień lasera pada na tekst czy też grafikę, po czym odbija się i trafia na światłoczuły bęben. Na bębnie wszelkie obszary naładowane elektrostatycznie pokrywane są czarnym proszkiem (tonerem). Następnie po przewinięciu kartki na bębnie proszek zostaje naniesiony na papier. Dodatkowo toner jest odpowiednio podgrzewany, dzięki czemu zamienia się na moment w stan płynny i w tej postaci łączy się z papierem. W rezultacie otrzymuje się wydruk o niemal idealnej ostrości.
Do zalet drukarek laserowych należą: bardzo wysoka jakość druku, szybki wydruk i prosta obsługa. Ponadto druk pod wpływem wody nie rozmywa się. Przyćmiewają je jednak znaczne koszty zakupu oraz eksploatacji, a także głośna praca.
Oprócz wyżej wymienionych drukarek w sklepach znajdziemy również inne, specjalne urządzenia, takie jak: plotery, które drukują na papierze dużego formatu; urządzenia wielofunkcyjne, łączące w sobie działanie drukarki, skanera, faksu i kopiarki; drukarki głowicowe (następczynie elektrycznej maszyny do pisania); drukarki sublimacyjne, wykorzystujące ciepło do nanoszenia barwnika na papier; dalekopisy (telegraficzne aparaty drukujące).